• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/uchisarlilardernegi

YÖRESEL DAMAK TADI

 

ÜZÜM TURŞUSU

  

5 kğ Üzüm

2 Su bardağı Toz Şeker

5 gr Turşu tozu(benzuat desot)

 

Şeker Su ve toz ile karıştırılır ve bir küpe konur. Üzerine yıkanan yaş üzümler konulur. Ağzı kapatılıp 1-2 ay bekletilir.

üzüm turşusu yemeğin yanında değil komposto gibi yemek üzerine yenilir. Üzüm olarak yöremizin parmak üzümü veya sert kabuklu bir başka üzüm konulur.

Turşu tozu olmadığı zamanlarda kök hardal bitkisi denen bir bitkini tohumları 1 bez içerisine sarılarak turşunun üzerine konulabilir...

Yöremizin yitilenmiş peyniri ile yapılmış bir yufka ve üzüm turşusu ayrılmaz bir ikilidir....tadına doyum olmaz.....

AFİYET OLSUN

 

 

TANDIR PAHLASI  

    Malzemeler: Yaş et veya gom, Kuru Fasülye, Salça, Soğan, Biber, Tuz.

Evvela Fasülye 15 dakika kaynatılarak haşlanır. Haşlanan fasülye ateşten indirilerek suyu süzülür. Suyu süzülen fasülye soğuk suyun içine bırakılır ve tekrar süzülür.

Daha sonra haşlanmış fasulyeler çömleğin içine bırakılır. Ardından gom denilen kurutulmuş et veya yaş et kibrit kutusu büyüklüğünde doğranarak fasulyeye karıştırılır. Etin gom olanı daha makbuldür ve misafire yapılan fasulyede daha fazla gom bulunur. Buna “tandıra iki etli pahla vurmak “ denir.

 Et karıştırıldıktan sonra çömleğin içine orta bir soğan kıyılarak yarım kaşık salça ilave edilir ve üstünde görülecek kadar su konulur.

Tandırın ateşi bir tarafa toplanıp bu ateşin kenarına çömlek konulur. Böylelikle fasülye hafif ateşte iki saat pişer. İki saat sonra fasülye, kaşık değmeden çömleği çırpmak suretiyle karıştırılır ve çekmiş suyun yerine eskisi kadar ilave edilir. Tekrar hafif ateşe bırakılan fasulye iki saat sonra bir daha çırpılarak su ilave edilir ve tuzu konulur.

 Bundan sonra akşam yemek vaktinden yarım saat öncesine kadar tandırda yavaş yavaş pişer.

 Tadını, tandır közünde ve ağır ağır pişmesine borçlu olan ağ pahla, yufka ekmek ve biber tuşsusu eşliğinde servis yapılır. Önünde umumiyetle bulgur çorbası ve sonunda da tatlı olarak zelderi yahnisi bulunur. Uçhisar yemeklerinin en meşhurlarından olan tandır pahlası çok sık tüketilen bir yemek çeşidi olup, haftada birkaç kez sofraları süslemektedir.

 

AFİYET OLSUN…..

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz