• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/uchisarlilardernegi
AHMET KUTLAR
CİCİ AHBAB
30/05/2012
   CİCİ AHBAB (Mustafa USKAR 1904 – 1974)  

 

 1904 yılında Uçhisar’da dünyaya gelen “AHBAB”  ailesinin tek çocuğudur. Osman ve Fatma çiftinin uzun yıllar çocukları olmaz. Allah’a dua eder adaklar adarlar. Herkez gibi onlar da çoluk çocuğa kavuşmak isterler. Hatta bir oğlumuz olduğunda bağ-bahçe işinde çalışmazsa çalışmasın, yeter ki olsun diye dilekte bulunurlar.   1904 yılında bir erkek çocukları olur ve adını Mustafa koyarlar. Mustafa 10-15 yaşına kadar her çocuk gibi mahallenin Hocası Hacı İzzettin Efendi’den din dersi ve Kur’an okumasını öğrenir. Çocuk yaşta olmasına rağmen emsallerinden önce hafız olur. Kuran-ı Kerim’i ezbere hatmeder. Okuduğu kitapların etkisine giderek dervişliğe heveslenir. Dünya işlerinden uzaklaştıkça devamlı ezbere Kuran’dan ayetler okur ve kimseyle konuşmaz. Sadece Ahbab, Cici Ahbab der. Sorulara cevap vermez olur. Uçhisar halkı da ona “ CİCİ AHBAB”  diye hitap ederdi.

Arap-Osmanlı giysisi olan üç peşli denilen entari gibi bir elbise giyer ve onunla gezerdi.  Bilhassa Cuma günleri Nevşehir’e gider bütün esnafı dolaşır, fakat  bir istekte bulunmazdı. Nevşehir esnafıda Cici Ahbab’ı boş çevirmezlerdi. Çünkü onun dükkanlarına geldiği gün işlerinin daha iyi olduğuna inanır, dört gözle Cici Ahbab’ın dükkanlarına varmasını beklerlerdi. Manifaturacılar kumaşını verir, terziler ücretsiz dikerlerdi. Üst üste dört veya beş kat giydiği bu elbiselerin cepleri hiç boş olmazdı. Cuma günleri Cici Ahbab’ın Nevşehir’den gelmesini de Uçhisar’lı çocuklar beklerler.

“Ahbab, Cici Ahbab bavişti bavişti, çay içti savuşti”

gibi sözlerle kızdırıp para isterler. O da cebindeki bütün parayı saçardı. Çocuklarda topladıkları paraları alıp kaçarlardı. Cici Ahbab düğün yemeklerinde ve cenaze evlerinde mutlaka bulunurdu.

Nevşehir köy ve kasabalarında herkez Ahbab’ı tanırdı. Cici Ahbab çoğu geceler sabaha kadar yüksek sesle kuran okur ve Uçhisar kalesinden yankılanan sesle daha da çoşar var gücüyle bağırırdı. Bu durumdan kimse rahatsız olmazdı.   Nevşehirli 35 yaşlarında Ayşe isminde bir bayanla dört yıl kadar evli kalan Cici Ahbab 1974 yılında vefat etmiştir. Kabri Uçhisar Mezarlığındadır.    

 AHMET   KUTLAR                                                                                                                                    3017 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GÜVERCİNLİK VADİSİ-UCHİSAR - 11/10/2014
Kapadokya bölgesinde güvercin ve güvercinliklerin en yoğun olduğu Uçhisar Kalesi
UÇHİSAR'DAN BİR EFSANE (Mahsen Hanım Efsanesi) - 24/03/2014
Uçhisar’da bir zamanlar Ağanın Kalenin dibindeki bir evde mutlu ve zengin bir aile yaşardı;
SIRA ODASI - 30/05/2012
Anadolu’muzun hemen hemen bütün bölgelerinde diz boyu karlı, soğuk kış geceleri sıra odaları ile renklenir.
UÇHİSARLI BAŞARAN - 30/05/2012
Asıl adı Şükrü Atay olan Başaran genç yaşta bağlama çalmaya başlar;
Ahmet Misali URAZ - 30/05/2012
Ahmet Misali (Hicri 1319-Miladi1903 yılında) Uçhisar’da doğdu. Babası Hacı Mustafa Efendi, annesi Emine Hanım’dır.