• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/uchisarlilardernegi
MEHMET ATILGAN
mehmetatilgan47@gmail.com
UÇHİSAR İÇİN (1)
17/11/2011

                  UÇHİSAR  İÇİN

           (1)  

        Saygıdeğer üyelerimiz,

       

         Bu günden başlayarak Derneğimiz, Uçhisar ve siz sayın üyelerimizi ilgilendiren bilgi ve değerlendirmeler sunmak istiyoruz. Bu günden yarına daha güzel bir Uçhisar için neler yapılabilir bunun araştırılması, en azından kaygısı içerisinde olacağız. Amacımız Uçhisarımız olduğundan kalan unsurları araç olarak kullanmamız doğaldır. Derneğimiz bu araçlardan bir tanesidir. İşlevini en kusursuz bir biçimde yerine getirecekse önemli araçların başında yer alabilir. Her koşulda en önemlisi insandır diyebiliyoruz. Her şey dünya ölçüsünde insan için yapılmakta, insan için mutlu, sorunsuz ve savaşsız bir yaşam çabası verilmeye çalışılmaktadır. İstenilen amaç gerçekleşemiyorsa herkes bu sorumluluk içerisinde kendi rolünü sorgulamalıdır diyoruz. Nerede yaşarsa yaşasın, en azından kendi dar çevresine karşı sorumlulukları  hiçbir zaman onun peşini bırakmayacaktır. Bu sorumlulukların bir takım yaptırımlarla yerine getirilmesi istenilen amaca ulaşmada yeterli olmayacaktır. Yasalarla yerine getirilmesi zorunlu kılınmış yükümlülükler dünya düzenini sağlamak için yeterli olsaydı, bu gün yaşanan ve insanlığı rahatsız eden olaylar en azından bu düzeyde yaşanmayacaktı. İnsana özgü, yerine getirilmesi kişinin daha çok tercihine kalmış kurallara (ahlak gibi) uyum, yaptırım gerektiren ve yasaların uygulanması ile sonuçlandırılan kurallarla birlikte ve gereği gibi uygulandığında özlenen ve anlamlı yaşam şekli, belli oranda da olsa gerçekleştirilebilecektir.

         Yerine getirilmesi zorunlu olan yükümlülükler yasal izlemenin gölgesinde ve büyük oranda kişileri bağlarken, yaptırımsız, yazılı olmayan ve yaşamı düzenleyen kurallara uymak insani değerlendirmede önde gelen kriter olsa gerek. Belgeli kazancın vergisini ödemek herkes için bağlayıcı bir nitelik arz ederken , gereksinme duyan kişiye yardım kişinin kararına kalmaktadır. Yaşlıya saygı, ortak alanlara çöp, izmarit atmak gibi eylemler toplum düzenini sağlamada direkt ya da dolaylı etkisi olan davranışlardır.

          Ölüm öncesi her hangi bir yer, zaman ve koşulda bulunan insan yaptırımlı, yaptırımsız sürekli olarak bir sorumlulukla karşı karşıyadır. Hassasiyet, ne kadar yaygın ve çok sayıda insanı kapsıyorsa toplum düzeni o derece sağlıklı olacaktır. Bunun temeli kuşkusuz insandır. İyi bir terbiye almış, eğitimli kısaca, donanımlı insan.

          En büyük organizasyon kuşku yok ki, devlettir. Dünya da, devletlerden oluşan daha büyük organizasyondur diyebiliriz. Bu devasa düzenleme de insanı amaçlar, yani insan için oluşturulmuştur. İnsanın mutluluğu, daha güzel bir yaşamın sağlanabilmesi için . Yaşamın her noktasına ulaşamayan yaptırım kurallarını, insanın çoğu zaman zorunlu olmadan(ihtiyari) yerine getirdiği uygulamalar, davranışlar tamamlamaktadır. Bu olgu, aradaki uçurumun, sosyal olayların dengelenmesi yönünde kendisini göstermektedir.

           Görev ve sorumluluk, insanın  önce kendisine karşı, sonra da ailesi, birinci derecede akrabası, akrabası, komşusu, toplum ve insanlığa karşı duyduğu bağlayıcı bir duygudur. Bu duygu sürekli olarak baskılayıcı bir etki niteliği taşır. Normal insan, her ne türde olursa olsun bu yükümlülükleri yerine getirdikçe rahatlar ve mutlanır. İnsanlar arasında bu tür etkileşimi sağlayan, bu anlamda hizmet veren organların başında sivil toplum kuruluşları (STK) gelmektedir. Derneğimiz de bir sivil toplum kuruluşudur. Kuruluş amacı, bu anlamda hemşerilerimizin yardımlaşmalarına, dayanışmalarına, kısacası birlikte hareket etmelerini sağlayacak etkinliklere aracılık ve öncülük etmektir.

           Derneğimizin yönetimini sağlayan ve yedi kişiden oluşan bir Yönetim Kurulu ve üç kişiden oluşan bir Denetim Kurulu vardır. Her görevli gönüllü, ücret karşılığı olmaksızın görev yapmakta, dernek gelirlerinin kaynağını yıllık aidatlar ile bağışlar oluşturmaktadır. Ticari bir amaç gütmediği için de gelir vergisinden muaf olmaktadır. Halen 158 üyesi bulunmakta, iki yılda bir olağan genel kurul düzenlenerek, Dernekler Yasası, Yönetmelik ve Dernek Tüzüğü hükümleri çerçevesinde çalışmalarını yürütmektedir .

            Rutin hale gelen yaptığımız etkinlikler de şu şekilde sıralanabilir:

1-     Öğrenci Yardımları,

2-     Gıda Yardımları

3-     Sosyal etkinlikler ( cenaze, hasta ziyaretleri, mutlu günleri  üyelerimizle paylaşma etkinlikleri, iftar yemekleri, bayramlaşma, v.b.)                              

                  Her cumartesi derneğimiz açık tutulmaktadır. Cumartesi dışında telefon haberleşmemiz,  yan komşumuz ve Üyemiz Sayın İsmail Candoğan sayesinde sürekli iletişim olanağımız bulunmaktadır.

              Ramazanın yaz aylarına denk gelmesi, iki yıldır hemşerilerimizi bir araya getiremememiz sonucunu  doğurduğundan iftar yemekleri yapılamamıştır.

             Önceki yıllar Ankara’da hazırlanarak kasabamızda dağıtılan gıda paketleri, ekonomik koşullar ve daha uygun olacağı düşüncesi ile bu yıl Nevşehir’de hazırlanmış, 120 olan yardım paketi 60 a düşürülerek kapsamı zenginleştirilmiş ve ihtiyaç sahipleri paketlerini hazırlayan mağazadan bizzat almışlardır.

              2005 Yılından bu yana, Uçhisar’lı, ihtiyaç sahibi , Uçhisar dışında okuyan öğrencilerimize aylık yardımlarımız devam etmektedir. İki yıldır Belediyemiz ve hayır sever hemşerilerimizin katkısı ile uygulamanın kapsamı genişletilmiş, bir örnekle açıklanacaksa, 2010-2011 yılı öğretim döneminde ihtiyacı olup da yardım almayan öğrenci kalmamıştır. Katkıda bulunan tüm hemşerilerime ve Belediye’mize şükranlarımızı sunuyoruz. Dernek olarak yaptığımız en anlamlı etkinliğin bu olduğunu açıklamak sanıyoruz yanlış olmaz.  

 

            İSTEKLERİMİZ:

            

             Biz Uçhisarlıyız, Dünyanın gözü üzerinde olduğu en ilginç, en farklı konumdaki güzel beldenin insanlarıyız. Sevgili hemşerilerimiz, beldemiz gibi biz de farklı olamaz mıyız? Bir Ürgüp’ün, bir Avanos’un, bir Ortahisar’ın kısacası Nevşehir’linin parmakla gösterdiği bir belde olamaz mıyız? Beldemiz bunu hak ediyor, biz de Uçhisar’lı olmayı hak edelim. Biz bu düşünce ile yıllık aidatları herkesin ödeyebileceği bir miktarda(25 tl) tutuyoruz. Lütfen güzel memleketimiz için bu özveriyi gösterin. Tüzük gereği üyelikten çıkardığımız üyelerimiz inanın içimizi sızlatıyor. Tüm olabilecekleri yaptıktan sonra zorunlu kalıyoruz.

 

1-     Lütfen birikmeden aidatlarımızı ödeyelim. (birikince zorlanıyoruz)

2-     Özellikle öğrencilerimize ve diğer ihtiyaç sahiplerine uzatacağımız elimize destek verin!

3-     Uçhisar’la ilgili yazılarımız belli aralıklarla sürecektir. Saygılarımızla…….1397 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÖYKÜLER- 5 (KUTSAL IŞIK) - 03/04/2017
Köylerinin üç tarafı aynı yükseklikte üç dağ ile çevrili idi. Köyden birileri düşündüler
ÖYKÜLER 4 - " ACI HAYAT" - 26/10/2016
İsteksiz bir ruh hali adeta çökmüştü üzerine. Anımsadıkları,bir duygu boşalmasını tetikliyordu.
UÇHİSAR İÇİN - 15 "Masalcı Teyze" - 30/03/2016
“ Bir varmış, bir yokmuş Bunun demesi pek çokmuş Evvel zaman içinde,
ÖYKÜLER -3 (KORKU) - 01/02/2016
Yanında tek dostu olarak bildiği arkadaşı ile söve taşının kenarına oturmuş, sokağın görünen en son noktasında beliren kişileri izliyordu. Arkadaşı her gün olduğu gibi
İZMİR BULUŞMASI- Rüya Gibi - 03/11/2015
Cep telefonunun sadece öngörülebildiği, televizyon yayınlarının siyah beyaz olarak ve programlı yayımlanabildiği yıllardı
OLMAZ OLMAZ -4 (Yeniden Anılar) - 10/06/2015
Dağcılık ya da maraton koşusu denebilir… Zaman, yaşamın sorumlulukları ile baş başa kaldığımız yıllar
TORUN - 20/04/2015
Anne baba, ağabey v.d. yani büyüklerin tamamı, çocuk yaşı denilebilecek çağımızda kişilik oluşumunun gerçekleşmesinde yardımcı ve tamamlayıcı öğelerdir diyebiliriz
KAYGI VE UMUT - 28/01/2015
Kar atıştırıyordu. Öncesi yağmurla başlayan, sonrasında her bir tanesi kolayca seçilebilen tiftmiş pamuk yumakçıkları.
UÇHİSAR İÇİN (14) - KALANLAR VE GİDENLER - 26/11/2014
Yıllar öncesi yaşananlar anılar olmuş, unutulanlar yok artık ama unutulmayanlar hayal dünyamızı süsler dururlar
 Devamı